Książkopedia
Advertisement
Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.

W 2012 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył go srebrnym medalem Gloria Artis.

Biografia[]

Urodził się i mieszka do dzisiaj w Łodzi. Od 9 lipca 2008 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Tytuł został mu oficjalnie przyznany w listopadzie 2008 roku. Jest absolwentem XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi oraz Uniwersytetu Łódzkiego, z wykształcenia ekonomistą. Początkowo handlował futrami w firmie "Skórimpex".

Karierę literacką zaczynał jako tłumacz, przekładając na język polski opowiadanie Słowa Guru Cyryla M. Kornblutha w "Fantastyce". Popularność zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie (pierwsze opowiadanie ukazało się w grudniu 1986 w miesięczniku "Fantastyka"). Oprócz tego wydał esej o Rycerzach Okrągłego Stołu Świat króla Artura. Maladie, leksykon miłośnika fantasy, Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, poradnik dla osób zaczynających grać w RPG pt. Oko Yrrhedesa, powieści z cyklu o Reinmarze z Bielawy (Trylogia husycka), powieść Żmija oraz wiele opowiadań i artykułów w czasopismach i zbiorach opowiadań.

Andrzej Sapkowski jest laureatem wielu nagród literackich polskich i zagranicznych, w tym Paszportu Polityki oraz pięciokrotnie nagrody im. Janusza A. Zajdla (drugi, po Jacku Dukaju najczęściej nagradzany autor w historii tej nagrody) za opowiadania Mniejsze zło (1990), Miecz przeznaczenia (1992), W leju po bombie (1993), oraz powieści Krew elfów (1994) i Narrenturm (2002). W czerwcu 2009 r. został nagrodzony David Gemmel Award for Fantasy za Blood of Elves – angielskie wydanie pierwszego tomu sagi o wiedźminie Krew elfów.

Jego książki zostały w sumie przetłumaczone na 15 języków: słowacki, czeski, francuski, hiszpański, litewski, niemiecki, rosyjski, portugalski, angielski, fiński, serbski, włoski, szwedzki, bułgarski oraz ukraiński.

Na podstawie jego literatury powstały: komiks Wiedźmin (6 zeszytów w l. 1993-1995), film pełnometrażowy i serial telewizyjny Wiedźmin, gra fabularna Wiedźmin: Gra Wyobraźni oraz gra karciana. W oparciu o cykl wiedźmiński powstała komputerowa gra RPG Wiedźmin, której premiera miała miejsce 26 października 2007 roku, której Andrzej Sapkowski był konsultantem oraz Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, wydanej 17 maja 2011 roku, warszawskie studio CD projekt RED planuje wydać Wiedźmina 3: Dziki Gon w 2014 roku.

W roku 2005 podczas Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki "Polcon" Sapkowski stwierdził, że biały człowiek powinien pracować trzy godziny dziennie. Przecież Bóg po to stworzył inne rasy – Żydów, Cyganów, aby pracowały za niego. Podobne stwierdzenie pisarza znajduje się w wywiadzie opublikowanym w zbiorze Rozmowy przekorne w 2003. Wypowiedzi te były komentowane jako "rasistowskie", ale także jako wyrwane z kontekstu sarkastyczne prowokacje, co uzasadnia się twórczością Sapkowskiego, w której często i otwarcie potępia on rasizm.

Jest żonaty, ma syna.

20 stycznia 2012 roku na antenie Radia Gdańsk pisarz zapowiedział nową powieść w uniwersum wiedźmina.

Twórczość[]

Saga o wiedźminie[]

Trylogia husycka[]

Zbiory opowiadań[]

  • Wiedźmin
  • Ostatnie życzenie
  • Miecz przeznaczenia
  • Coś się kończy, coś się zaczyna
  • Opowieści o wiedźminie, tom 1
  • Opowieści o wiedźminie, tom 2
  • Maladie i inne opowiadania

Inne powieści[]

  • Żmija

Inne książki[]

  • Oko Yrrhedesa - gra fabularna
  • Świat króla Artura. Maladie. - esej
  • Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini - przewodnik po literaturze fantasy
  • Historia i fantastyka - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Stanisława Beresia
Advertisement