FANDOM


Drużyna Pierścienia
Drużyna pierścienia
jedno z najpopularniejszych wydań
Tytuł oryginalny The Fellowship of the Ring
Autor John Ronald Reuel Tolkien
Cykl Władca Pierścieni
Tematyka fantastyka
Data premiery światowej i wydawnictwo 29 lipca 1954 roku, Alles & Unwin
Data premiery polskiej i wydawnictwo 1961
Tłumaczenie polskie Maria Skibniewska (dla Czytelnika)

Jerzy Łoziński (dla Zysk i S-ka)
Maria i Cezary Frąc (dla Ambera)

Ekranizacja 2001
Drużyna Pierścienia (Bractwo pierścienia, Wyprawa) – tytuł pierwszego tomu powieści Władca Pierścieni autorstwa J. R. R. Tolkiena, w poprawionym tłumaczeniu Marii Skibniewskiej (pierwotnie –Wyprawa) oraz w tłumaczeniu Marii i Cezarego Frąców. W tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego pierwszy tom zatytułowany jest Bractwo Pierścienia. Tom obejmuje dwie pierwsze księgi powieści ("Powrót Cienia" i "Drużyna Pierścienia")

StreszczenieEdytuj

Do Shire’u na urodziny hobbita Bilba Bagginsa przybywa czarodziej Gandalf. Interesuje go pierścień, który Bilbo przywiózł z wyprawy po skarb. Okazuje się, że jest to Pierścień Jedyny, który pozwoli władcy zła, Sauronowi, odzyskać władzę nad światem. Jedynym ratunkiem jest zniszczenia Pierścienia. Gandalf prosi siostrzeńca Bilba, hobbita Frodo, by wyniósł Pierścień z Shire’u. Tymczasem Sauron wysyła na poszukiwanie klejnotu Nazgule - Dziewięć Upiorów Pierścienia. Ścigani przez nie Frodo i jego sługa, towarzysz i przyjaciel, Sam Gamgee, docierają na pole Magota. Tam spotykają Merry’ego i Pippina, dwóch hobbitów, którzy pomagają im przedostać się do Bree. W gospodzie „Pod Rozbrykanym Kucykiem” miał tam na nich czekać czarodziej Gandalf. Zamiast niego pojawia się tajemniczy Obieżyświat. Dzięki niemu udaje im się przeżyć atak Nazguli na Bree. Pod wodzą Łazika cała czwórka hobbitów wyrusza do Riwendell, do domu Elronda.

W drodze zostają zaatakowani przez Upiory Pierścienia. Frodo jest ciężko ranny. Udaje mu się przeżyć tylko dzięki pomocy Glorfindela - elfa, który bardzo szybko dociera z potrzebującym pilnie pomocy hobbitem do Riwendell. Tu Frodo spotyka Gandalfa i Bilba (który na zawsze opuścił Shire w trakcie swojego przyjęcia urodzinowego). Odbywa się rada, na której zapadnie decyzja, co zrobić z Pierścieniem. Wiadomo, że trzeba go zniszczyć, ale dotarcie do Góry Przeznaczenia jest prawie niemożliwe - Mordor jest pilnie strzeżony. Rozpoczyna się kłótnia między przedstawicielami różnych plemion. Misji zniszczenia Pierścienia podejmuje się Frodo. Będą mu towarzyszyć: Obeżyświat, który okazał się Aragornem, potomkiem Isildura (który w przeszłości pokonał zło i odebrał Sauronowi Pierścień Jedyny); Legolas - elf; Gimli - krasnolud, Boromir - człowiek, syn Denethora, na miestnika Gondoru; Gandalf - czarodziej oraz hobbici: Sam, Merry i Pippin. Powstaje Drużyna Pierścienia

Drużyna wyrusza z Riwendell, próbują pokonać szczyt Karadhras, ale z powodu zaklęć czarodzieja Sarumana Białego, który służy Sauronowi, nie udaje im się to. Pod wpływem namów Froda Gandalf decyduje się przebyć Góry Mgliste, pokonując kopalnie Morii - dawnego królestwa krasnoludów. Czarodziej ginie tam, walcząc z demonem Balrogiem, ale reszta wychodzi z kopalni i dociera do Lothlórien, gdzie włada piękna królowa Galadriel. Elfy opłakują Gandalfa, uczestnicy Drużyny odpoczywają. Frodo dowiaduje się od Galadriel, że wkrótce musi zacząć realizować trudne przedsięwzięcie na własną rękę, bo pozostali uczestnicy wyprawy nie są tak odporni na złe oddziaływanie Pierścienia jak on. Po kilku dniach wyruszają.

Drużyna dociera do wodospadów Rauros. Tam Frodo i Sam, który w ostatniej chwili go dogonił, opuszczają pozostałych. W walce z orkami ginie Boromir, tym samym odpokutowując za próbę zabrania Frodowi pierścienia, a Merry i Pippin zostają porwani. Aragorn, Legolas i Gimli wyruszają im na ratunek. Tym samym Drużyna Pierścienia się rozpada.

WydaniaEdytuj

W tłumaczeniu Marii SkibniewskiejEdytuj

W tłumaczeniu Jerzego ŁozińskiegoEdytuj

W tłumaczenie Cezarego i Marii FrącówEdytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki