FANDOM


Kwiat Pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Yorku
Waris
Tytuł oryginalny Desert Flower
Autor Waris Dirie, Catthleen Miller
Tematyka Autobiografia, literatura faktu

Kwiat Pustyni - autobiografia czarnoskórej modelki Waris Dirie, wydana na świecie w 1997 r., w Polsce w 2000 r.

Książka opisuje o losach Waris pochodzącej z Somalii, z plemienia Nomadów. Imię Waris oznacza Kwiat pustyni. Kobieta opowiada o obrządkach i tradycjach jakie panują w muzułmańskim świecie. W wieku 3 lat dziewczynka została poddana obrzezaniu w spartańskich warunkach na pustyni. Zabieg ten okazał się być śmiertelny dla jej siostry i dwóch kuzynek.

Mając 13 lat Waris decyduje się na ucieczkę z domu z powodu niechcianego małżeństwa z 61-letnim mężczyzną. Udaje się do rodziny do Mogadiszu, skąd trafiła jako sprzątaczka do rezydencji wuja w Londynie.

Podczas pobytu w Londynie Waris poznaje swoją najlepszą przyjaciółkę - Marylin - dzięki której zdaje sobie sprawę z krzywdy jaką jej wyrządzono jako kilkuletniej dziewczynce. Marylin pomogła także Waris w ucieczce przed deportacją do Somalii.

W barze szybkiej obsługi, w którym zatrudniła się główna bohaterka, dostrzega ją fotograf - Terence Donovana. Sesja artysty z udziałem Waris została opublikowana w kalendarzu Pirelli.

Kariera bohaterki dynamicznie się rozwinęła i niedługo po tym wydarzeniu została gwiazdą kampanii reklamowych takich marek jak Chanel, Revlon, Levi's czy L’Oréal. Waris robiła zawrotną karierę na wybiegach w Mediolanie, Londynie, Paryżu i Nowym Yorku. Modelka stała się także twarzą najsławniejszych magazynów mody: Elle, Vogue oraz Glamour.

Waris osiągnęła niezmierny sukces oraz poznała miłość swojego życia. Zdecydowała się na nakręcenie reportażu oraz odwiedziny matki w Afryce. Po burzliwej wizycie w rodzinnej miejscowości, wróciła do Nowego Yorku. Po skończeniu kariery modelki, Waris Dirie została oficjalnym ambasadorem ONZ na rzecz obrzezanych kobiet w krajach Trzeciego Świata oraz poświęciła się rodzinie.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki