FANDOM


Niedokończone opowieści
Tytuł oryginalny Unfinished Tales of Númenor and Middle-earth
Autor J.R.R. Tolkien
Tematyka fantastyka
Data premiery światowej i wydawnictwo 1980, Allen&Unwin
Data premiery polskiej i wydawnictwo 1994, Atlantis-Rubicon
Tłumaczenie polskie Paulina Braiter, Agnieszka Sylwanowicz (Atlantis-Rubicon)

Radosław Kot (Amber)

Niedokończone opowieści - książka, autorstwa Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Została wydana w 1980 roku po śmierci J.R.R Tolkiena przez jego syna Christophera Tolkiena.

Układ książkiEdytuj

Niedokończone opowieści to zbiór notatek zebranych przez Christophera Tolkiena, zawierający dodatkowe informacje o świecie Tolkiena. Aby ułatwić czytanie podzielone na cztery części:

  • Pierwsza część opisuje wydarzenia z Pierwszej Ery. Jest podzielona na dwa rozdziały, pierwszy pod tytułem "O Tuorze i jego przybyciu do Gondolinu" oraz drugi pod tytułem "Narn i Hin Hurin. Opowieść o dzieciach Hurina".
  • Druga część opisuje wydarzenie z Drugiej Ery. Jest podzielona na cztery rozdziały. Rozdział pierwszy to "Opis wyspy Numenor". Rozdział drugi ma tytuł "Aldarion i Erendis. Żona marynarza". Rozdział trzeci to "Dynastia Elrosa: królowie Numenoru od założenia miasta Armenelos do Upadku". Natomiast rozdział czwarty to "Historia Galadrieli i Celeborna, i Amrotha, władcy Lorien"
  • Trzecie część ukazuje czytelnikowi wydarzenia z Trzeciej Ery. Jest podzielona na pięć rozdziałów. Tytuł pierwszego rozdziału to "Klęska na polach Gladden". Tytuł drugiego rozdziału brzmi "Cirion i Eorl. Przyjaźń Gondoru z Rohanem". Rozdział trzeci ma tytuł "Wyprawa do Ereboru". "Poszukiwanie Pierścienia to tytuł rozdziału czwartego. Natomiast rozdział piąty to "Bitwy u Brodów na Isenie"
  • Czwarta część jest podzielony na trzy rozdziały. Pierwszy opisuje Druedainów. Drugi rozdział jest poświęcony Istarim, natomiast trzeci Palantirom.

Na końcu książki znajdują się przypisy oraz spis imion i nazw własnych.

WydaniaEdytuj

Wydanie trzytomowe (Amber 1995)Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki